Menu

Co se dělo v létě?

Zpátky do pravěku
Krásná příroda, zajímavá historie. To je oblast nedalekého Moravského krasu. Území plné jeskyní, které už od pravěku vyhledával člověk. Žil zde, lovil pravěká zvířata a zanechal po sobě stopy. Stopy v podobě jednoduchých jeskynních maleb, rytin na kostech ulovených zvířat, kostěných nástrojů, střepů nádob využívaných k rituálním účelům. Tento kraj mně osobně upoutal tak, že jsem se rozhodla již podruhé uskutečnit letní tábor právě na území Moravského krasu. Prvním místem byla před čtyřmi lety Obůrka u Blanska. Zde jsme každý den vyráželi na výlety a jeden den jsme věnovali návštěvě Macochy. V letošním roce se naší základnou stala fara v Ostrově u Macochy, která se nachází v blízkosti jeskyně Balcarky, ve skalním ostrohu Balcarovy skály, jež je spletitým labyrintem chodeb a dómů. Zde jsme se dozvěděli spoustu informací o pravěkých lovcích koňů a sobů a o „porodnici“ jeskynních medvědů. Vzdálenější Kateřinská jeskyně v Suchém žlebu se dvěma obrovskými dómy a unikátní krápníkovou výzdobou zase ukrývá kopii kostry medvěda , kteří jeskyni využívali k zimnímu spánku. Dozvěděli jsme se, že tuto jeskyni navštěvovali lidé z mladší doby kamenné – neolitu – a pořádali zde rituální obřady. Ty představuje dioráma u vchodu. Celkový obraz vzniku krajiny Moravského krasu jsme získali v expozici Domu přírody. Doufám, že se podaří zrealizovat v následujících letech ještě další tábor, neboť jeskyně Výpustek, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Kůlna zůstaly na seznamu nenavštívených míst.
Mirka Murycová

Výprava do antického Řecka
Pro milovníky řecké mytologie jsme v červenci uspořádali tábor Řecké báje a pověsti. Nejen vedoucí, ale i účastníci se vyřádili v kostýmech Řeků a Řekyň. Nechyběl ani pekelný pes Kerberos, který byl prozatím pouhé štěňátko a tak putoval od jednoho táborníka k druhému. Jako správní dobrodruzi jsme při plnění Herkulových úkolů dorazili do nedalekého Velkého Meziříčí, přespali v lese na bojišti padlých válečníků a ráno se vrátili do tábořiště dokončit Herkulovu výpravu. Nicméně po konci výpravy nás čekalo další překvapení. Naprosto neantická návštěva z hygieny!! I tuto výzvu jsme zvládli a jak tábořiště tak mi jsme vyšli z boje s pochvalou a spokojenou paní inspektorkou. Večerní cesta do podsvětí následující den, která na táborníky čekala, už byla brnkačka. Před koncem tábora se nám podařilo odhalit zrádce, který pomohl utéct Titánům z Tartaru i pochytat uprchlíky. A tak jsme se spokojení a plní zážitků z prožitého dobrodružství mohli vydat do svých domovů, i když trochu smutní, že naše výprava končí.
Tereza Knötigová

Večerníček ožívá
Všude kolem nás jsou teď populární pohádky jako Frozen, Shrek, Auta, Toy Story... Ale co naše pohádky na dobrou noc? Víla Amálka? Mach a Šebestová? Motýl Emanuel a Maková Panenka? Určitě si vzpomenete na mnohem více našich pohádek i na to, jak jste se na ně jako malí těšili. A proto jsme se rozhodli některé z nich dětem připomenout. Od pondělí do pátku se na příměstském táboře Z pohádky do pohádky potkávaly děti s pouhým zlomkem večerníčkových pohádek, ale i tak to stálo za to. Na konci týdne se rodiče mohli přijít podívat na taneční vystoupení dětí při Večerníčkově znělce, které probíhalo na vnitřním nádvoří rosického zámku s malým občerstvením a následně se jít podívat na výstavu hraček díky vstřícnosti a ochotě rosické správy zámku. Děkujeme.
Tereza Knötigová